Kilka faktów, które powinien znać każdy prawdziwy smakosz wina

Chcesz czytać z wina niczym z otwartej księgi? W takim razie trafiłeś idealnie, ponieważ ten artykuł został stworzony z myślą o Tobie. Jeżeli chcesz stać się prawdziwym specjalistą i niebywałym smakoszem tych niezwykłych trunków, jakimi są wina czerwone, białe, czy też różowe – poznaj kilka faktów, które ułatwią Ci wybór oraz spożywanie tych alkoholi.

Sklepowe półki wprost uginają się od wszelkiego rodzaju trunków. Wina białe, czerwone oraz różowe zdecydowanie wiodą na nich prym. Wybór jest ogromny, dlatego bardzo łatwo można pogubić się podczas zakupów. Z pozoru piękna i solidna butelka w środku może skrywać znikomej jakości alkohol. Tak naprawdę picie win to swego rodzaju rytuał, który musi być poprzedzony odpowiednimi zachowaniami. Warto je poznać, aby wiedzieć, w jaki sposób zachować się, na przykład w drogiej restauracji przed degustacją drogiej butelki wina różowe. To wszystko ma spore znaczenie, zwłaszcza gdy obracamy się w towarzystwie znawców tego alkoholu. Poznaj kilka faktów na temat win, które znacznie ułatwią Ci drogę!

Wina białe – nalewanie do kieliszka

Jeżeli częstujesz swoich gości winem zawsze powinieneś pamiętać o tym, ile trunku nalać do kieliszka. Mniej więcej powinno się go zapełniać do jednej trzeciej całej wysokości. Z kolei otwarta butelka wina czerwone koniecznie powinna być od razu odstawiona w chłodne miejsca. Wina białe można swobodnie włożyć do lodu. Dzięki temu trunek nie będzie się nagrzewał, a tym samym cały czas zachowa swoje walory smakowe. Co prawda gościom częściej będzie trzeba dolewać alkohol, jednak, cały czas będzie miało ono odpowiednią temperaturę.

Wina czerwone i trzymanie kieliszka

Podczas spożywania wina różowe, czy też jakiekolwiek inne istotne jest to, aby w odpowiedni sposób trzymać kieliszek. Najlepiej za nóżkę, ponieważ dzięki temu zawartość szkła nie będzie się nagrzewać od ciepła Twoich dłoni. Poza tym dzięki temu na kieliszku nie pozostaną również odciski Twoich palców, co po prostu jest mało estetyczne.

Ocena koloru wina czerwone

Podczas kosztowania różnych win istotna jest ocena ich koloru. Warto przyjrzeć się mu nieco dokładniej. Kieliszek ustaw na jasnym tle, może to być, na przykład biały obrus. Jak ocenić barwę? Najłatwiej jest to zrobić przyglądając się miejscu, w którym trunek styka się ze ścianką kieliszka. Wina czerwone mają to do siebie, że gdy są młode, to czerwień wpada w odcienie fioletu. Kiedy alkohol się starzeje, wtedy przybiera barwę bardziej czerwoną, wręcz ceglastą. To jednak nie wszystko, ponieważ po wprowadzaniu trunku w ruch powinien on zostawiać na kieliszku smugi. Będą one niejako przyklejały się do kieliszka i ściekały grubymi smugami, co będzie świadczyło o jakości alkoholu.

Wina białe, a określanie aromatu

Podczas degustacji tego typu alkoholi istotne jest również określenie aromatów. Podczas kosztowania weź łyk trunku w usta, a następnie nie połykaj go, tylko delikatnie rozprowadź po całej jamie ustnej. W ten sposób łatwiej będzie Ci określić aromaty wina czerwone. Później postaraj się w odpowiedni sposób określić to, co czujesz. Być może będą to cytrusy albo śliwki? Spróbuj ocenić, czy wino jest lekkie, a może nieco bardziej ciężkie? Na samym końcu wino przełyka się albo wypluwa do specjalnej spluwaczki.

Wina różowe, a etykiety na butelce

Prawdziwy smakosz zawsze czyta również etykietę znajdującą się na butelce. Jest to istotne przed zakupem trunku, ponieważ pozwala na wstępne ocenienie, czy alkohol nada się do konkretnego posiłku. To właśnie tutaj znajdziesz bardzo przydatne informacje na temat zawartości cukru, a także kraju oraz regionu, z którego pochodu wino. W sklepie internetowym wina.pl znajdziesz świetnej jakości alkohole w bardzo korzystnych cenach. Tam znajdzie się coś dla każdego smakosza, któremu zależy na dostępnie do sporej ilości różnorodnych win.

Im starsze, tym lepsze? Niekoniecznie

Jest to często powielany mit, który tak naprawdę niewiele ma wspólnego z prawdą. W końcu kiepskie wino nie stanie się wyśmienite po upływie określonego czasu. Często jest zupełnie odwrotnie i z upływem czasu nie można go tknąć. Warto wiedzieć o tym, że nie każde wina czerwone nadają się do wieloletniego przechowywania. Muszą one leżakować w odpowiedniej temperaturze i miejscu do określonego czasu. Istotna w tym przypadku jest również wilgotność powietrza. Przechowywanie drogich alkoholi w zwykłej piwnicy z ziemniaki nie jest dobrym pomysłem.